Σελίδες

Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2018

ΙΣΟΠΑΛΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ....

Τό τοπικό ντέρμπι τής δυτικής Κορινθίας άνάμεσα στόν Ήρακλή Ξυλοκάστρου καί τόν Άστέρα Δερβενίου συγκέντρωσε τό μεγάλο ένδιαφέρον τών φιλάθλων πού προσήλθαν νά τό παρακολουθήσουν. Πάνω άπό 200 φίλαθλοι τού Ξυλοκάστρου καί τού Δερβενίου έδωσαν τό παρόν στόν άγώνα, προκειμένου νά δούν τίς όμάδες τους φυσικά μέ διαφορετικά συναισθήματα έκατέρωθεν. Ό γηπεδούχος Ήρακλής μέ τόν Μανώλη Σούρλο ώς προπονητή πλέον, μετά τήν άποχώρηση τού Νίκου Κολιμάδη παρετάχθει στό συγκεκριμένο παιχνίδι μέ στόχο τήν νίκη καί τήν κατάκτηση τών τρίων βαθμών, ένώ παράλληλα καί ό Άστέρας ήθελε διακαώς νά πάρει θετικό άποτέλεσμα προκειμένου νά άπομακρινθεί περισσότερο άπό τήν έπικίνδυνη ζώνη τού ύποβιβασμού.
Τό τελικό 1-1 άποτέλεσμα κρίνεται ώς δίκαιο γιά τίς δύο όμάδες, πού προσπάθησαν στήν κατάκτηση τής νίκης, καί μάλιστα θά μπορούσαν νά τήν έχουν κατακτήσει άν ήταν πιό..τυχεροί στίς δύο φάσεις πού σημειώθηκαν στό διάστημα 89' - 92' μία γιά κάθε όμάδα!
Στό σκόρ προηγήθηκαν οί "πράσινοι" τού Ξυλοκάστρου στό 12' όταν σέ κτύπημα φάουλ άπ' άριστερά τού Πιλιαφά όπως έπιτίθενται οί παίκτες τού Ήρακλη ό λαμυντικός τού Άστέρα Μαυρίδης μέ κεφαλιά έστειλε τήν μπάλα στά δίκτυα τής όμάδας του 1-0, σκορ τό όποίο διατειρήθηκε έως τό 82' λεπτό, όπου οι φιλοξενούμενοι τού Άστέρα κατάφεραν μέ κεφαλιά τού Οίκονόμου νά φέρουν τό μάτς στά ίσα 1-1! Στά τελευταία λεπτά καί συγκεκριμένα στό 89' ό Άστέρας παρ' όλίγο νά διπλασιάσει τά τέρματά του όταν σέ σέντρα του Πεθαίνου μεσα στήν  έστία τών γηπεδούχων καί μέ τόν τερματοφύλακα Κουρούμαλη Ήλία έκτός θέσης, ό άμυντικός Μανωληςσέ προσπάθεια του νά άποκρούσει, μέ κεφαλιά έστειλε τήν μπάλα στό όριζόντιο, καί κόρνερ πού πέρασε άνεκμετάλευτο! Στίς καθυστερήσεις 92' ό Ήρακλής βρέθηκε μέ τόν Dervisi σέ τέτ α τέτ νλα χάνει κραυγαλέα εύκαιρία νά σκοράρει καί νά κερδίσει ό Ήρακλης τόν άγώνα. Νά σημειωθεί ότι στό 86' ό ποδοσφαιριστής Έξαρχος τού Δερβενίου είδε τήν 2η κιτρινη-κόκκινη τού διαιτητή Ρούσσου.
ΗΡΑΚΛΗ ΞΥΛ/ΤΡΟΥ: Κουρούμαλης Ήλ, Μαστρογιανόπουλος, Μανωλης, Κουρούμαλης Γ, Σκούρας, Κουλάκης, Καφαντάρης, Άθανασούλης, Dervisi, Πιλιαφάς, Παληός. Έπαιξε έπίσης καί ό Καλύβας.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ: Τσαλμπάς, Κουτρούλης, Γεωργόπουλος, Μαυρίδης, Βασιλάρης Δ, Βασιλάρης Ο, Έξαρχος, Σκούφας, Μanguli, Πεθαινος, Οίκονόμου. Έπαιξαν έπίσης οί Σκυλάκος, Μερκούρης, Κασκαντάμης.